Jeden wybór, wiele emocji!

Dla Rodziców

Plecaki szkolne dla dzieci i młodzieży – czym kierować się przy ich wyborze? Część 1/2: plecak wygodny i ergonomiczny


Prezentujemy pierwszą część naszego poradnika na temat wyboru plecaka do szkoły, w którym wyjaśniamy czym powinny wyróżniać się plecaki ergonomiczne i jakie rozwiązania zwiększą wygodę Twojego dziecka.

Usztywnione i wyprofilowane plecy

Wybierz plecak, w którym ścianka przylegająca do pleców dziecka jest usztywniona i wyprofilowana. Pozwoli to na rozłożenie ciężaru plecaka na jak największą powierzchnię.
Usztywnienie może zostać wykonane np. z odpowiedniej pianki utwardzającej.
Dzięki wyprofilowaniu ścianka nie będzie przylegać całą swoją powierzchnią do ciała dziecka i umożliwi swobodny przepływ powietrza, co jest istotnie szczególnie podczas upalnych dni.

Ergonomiczny plecak szkolno-sportowy: wyprofilowane i usztywnione plecy, szerokie szelki i pasek piersiowy

Wygodne szelki i pasek piersiowy

Zwróć uwagę, czy plecak został wyposażony w szerokie szelki, które pozwalają na wygodne zakładanie i zdejmowanie plecaka wraz z obciążeniem. Ważne, by szelki były miękkie i nie obcierały, ani uwierały wrażliwej skóry dziecka. Regulowana długość szelek umożliwia dostosowanie plecaka do wzrostu ucznia.

Dziecku jest wygodniej, gdy plecak posiada pas piersiowy zapinany na wygodną klamrę. Pas stabilizuje plecak, zapobiega jego przemieszczaniu podczas chodzenia i biegania.

WAŻNE: Sprawdź, czy szelki i pasek piersiowy zostały odpowiednio wyregulowane. Pamiętaj, by dziecko nosiło plecak zawsze na dwóch ramionach – zawieszenie plecaka na jedno ramię, może doprowadzić do asymetrii mięśniowej (mięśnie bardziej obciążone rozwiną się bardziej, a nieużywane mniej).

Lepiej ich unikaj: plecaki na kółkach, plecako- worki

Plecaki szkolne powinny być praktyczne w każdych warunkach – dlatego odradzamy zakup plecaka na kółkach. Pamiętaj, że dziecko będzie go nosić po szkolnych schodach, ciągnąć po nierównych chodnikach, również podczas niesprzyjającej pogody, a więc po kałużach i błocie. Dodatkowo plecak na kółkach zazwyczaj ciągnięty jest tylko jedną ręką, co może powodować wady postawy (wspomnianą już powyżej asymetrię mięśniową).

Unikaj plecaków młodzieżowych o budowie workowej, noszonych na nisko wyciągniętych szelkach lub co gorsza cienkich, wpijających się w skórę sznureczkach (plecako-worki). Są odpowiednie tylko do noszenia bardzo lekkiego wyposażenia – np. podczas spaceru.

WAŻNE: Dobrze wyprofilowany plecak z wysokiej jakości materiałów, sprawdzi się nie tylko jako szkolny tornister, ale również plecak sportowy lub turystyczny.

Plecak przedstawiony na zdjęciu to produkt linii EASY Flow, plecak młodzieżowy o oryginalnym, ale też uniwersalnym wzornictwie DOSTĘPNY TUTAJ – KLIKNIJ

Przeczytaj więcej