Jeden wybór, wiele emocji!

Dla Rodziców

Rodzaje kredek dla dzieci: ołówkowe, świecowe (woskowe), plastikowe oraz pastele i pozostałe rodzaje


Przedstawiamy przegląd podstawowych rodzajów kredek wykorzystywanych zarówno w przedszkolu, szkole, jak i w domu. Niemal każdy z poniższych typów występuje w grubości standardowej lub Jumbo oraz w przekroju trójkątnym, okrągłym, heksagonalnym lub kwadratowym (pastele suche).

Kredki ołówkowe

Jedne z najczęściej kupowanych kredek dla dzieci. Ich grafit wykonany jest z korowanego węgla drzewnego, który znajduje się wewnątrz oprawki, zazwyczaj wykonanej z drewna. Oprawki mogą występować również w wersji bezdrzewnej i być wykonane np. z tworzywa sztucznego (żywicy syntetycznej).

Kredki świecowe (woskowe)

Wykonane są z parafiny (wosku), więc w dotyku przypominają świecę. Czasami mają charakterystyczny zapach, występują również w wersjach bezzapachowych. Są wodoodporne, miękkie oraz wytrzymałe, dzięki czemu często są polecane dla dzieci. Zazwyczaj w banderoli chroniącej dłoń przed zabrudzeniem lub w wersji wykręcanej w obudowie plastikowej.

Kredki plastikowe

Cała kredka jest jednocześnie wkładem – kredki tego rodzaju nie posiadają obudowy. Wyglądem i rozmiarem zazwyczaj przypominają kredki świecowe, jednak nie brudzą rąk i nie posiadają charakterystycznej dla kredek świecowych papierowej owijki. Są też twardsze niż kredki woskowe, więc podczas rysowania kojarzone są z kredkami ołówkowymi.

Kredki pastelowe (pastele)

Ich nazwa pochodzi z języka włoskiego od słowa pasta oznaczającego ciasto, ponieważ masa z której produkowane są pastele przypomina jego konsystencję. Wytwarzane są z kredy, gipsu lub glinki (pastele suche) lub z wosku i glinki (pastele olejne) zmieszanych z pigmentem oraz odpowiednim spoiwem (gumą lub gumą z olejem). Występują w dwojakiej postaci:

Pastele suche

Łatwo pylące, miękkie kredki przypominające nieco kredę. Pastele łatwo się rozcierają, jednak ze względu na to, że nie da się mieszać ich kolorów podczas malowania, zazwyczaj występują w bogatej palecie kolorystycznej.

Pastele olejne

Ich konsystencja przypomina „suchą” kredkę woskową. Mają zwartą konsystencję i nasycone barwy. Umożliwiają gładkie nakładanie i rozcieranie kredki na papierze. Pastele olejne stanowią formę pośrednią między kredką, a farbą olejną.

Pozostałe rodzaje kredek

Kredki grafitowe

Kredki pozbawione jakiejkolwiek oprawki. Składają się tylko i wyłącznie z grafitu i mogą zostać wykorzystane w 100% – podobnie jak kredki plastikowe lub świecowe. Ze względu na to, że są zabezpieczone tylko warstwami lakieru – są podatne na załamania na skutek upadku i wymagają delikatnego traktowania. Kredki temperuje się podobnie jak kredki ołówkowe, a uzyskane podczas ostrzenia wiórki można wykorzystać również do cieniowania rysunku.

Kredki z glinki kaolinowej

Podobne do kredek świecowych (woskowych), ponieważ występują w charakterystycznych owijkach i rozmiarach typowych dla kredek świecowych. Występują również w oprawce drewnianej – mylone są wówczas z kredkami ołówkowymi.

Przeczytaj więcej