Jeden wybór, wiele emocji!

Dla Rodziców

Pamiętnik – dlaczego warto, żeby Twoje dziecko zaczęło go pisać?


Dzienniki zawsze były popularnym sposobem kreatywnego wyrażania siebie. Współcześnie ich wartość jest nie do przecenienia, zwłaszcza dla młodego człowieka żyjącego w świecie zdominowanym przez Internet i krótkie wiadomości sms. Prowadzenie pamiętnika przez dziecko przyniesie wiele korzyści dla jego rozwoju emocjonalnego i psychicznego. Jest również okazją do poprawienia zdolności manualnych, ortografii, logicznego myślenia czy układania zdań.

Prowadzenie pamiętnika poprawia pisanie

Jedną z podstawowych zalet prowadzenia pamiętnika przez dziecko jest ćwiczenie odręcznego pisania również poza szkołą. Nauczyciele obserwują wśród uczniów problemy z wypowiadaniem się czy pisaniem wypracowań. Zachęcając dziecko do pisania pamiętnika, warto zwrócić mu uwagę, by poszukiwało innych słów niż “fajne” i “spoko” do opisania swoich przeżyć. Słownik synonimów lub ortograficzny leżące obok na biurku to dodatkowa szansa na naukę. 

Wyraź swoje emocje!

Po dniu pełnym stresu związanym ze szkołą i sprawdzianami, sprzeczkami z kolegami, wygranym meczem, setką pozytywnych, i negatywnych bodźców przychodzi wieczór – idealny moment na zrobienie porządku w głowie. Podsumowanie dnia, nazwanie przeżyć, wyrzucenie z siebie skumulowanych emocji zapewni spokojny sen. Opisanie tego, co się wydarzyło daje szansę na spojrzenie na wszystko z boku. Pisanie pamiętnika to czas zatrzymania się i zdystansowania. Warto zachęcać do tego zwłaszcza dzieci zamknięte w sobie, które wszystko przeżywają “w środku”. Młodsze dzieci można poprosić, by przeczytały nam swój wpis z danego dnia. Będzie to wspaniała szansa na rozpoczęcie rozmowy.

Rozbudź kreatywność

Pamiętnik to nie tylko słowa, a Twoje dziecko może znaleźć swój własny sposób na jego prowadzenie. Rysunki, szlaczki, zdjęcia, a może kolorowe karteczki? Pamiętnik to idealny sposób na pobudzenie i rozwój kreatywności u dzieci. Jest to nie tylko przekładanie myśli na papier, ale i również kreatywne oraz zajmujące zajęcie dla najmłodszych. Pamiętnik to również miejsce, w którym dziecko może eksperymentować z formą i gatunkiem zapisu wydarzeń czy myśli. Opis rodzinnego spotkania w formie wiersza? A może krótkie opowiadanie z dialogami inspirowane sytuacją w szkole? Twoje dziecko z pewnością ucieszy się, że może poeksperymentować.

Zdrowy umysł

Pisanie pamiętnika to angażujące zajęcie, które stymuluje umysł dziecka. Pisanie go zachęca dziecko do myślenia, analizy oraz selekcji. W późniejszych latach te umiejętności mogą okazać się bardzo przydatne do skutecznego komunikowania i przetwarzania złożonych pomysłów oraz rozkładania doświadczeń i wydarzeń na przydatne fragmenty, co wpłynie na zdolności organizacyjne. 

Jak zachęcić dziecko do pisania pamiętnika?

Aby zachęcić dziecko do prowadzenia pamiętnika, warto zadbać również o kwestie wizualne. Niestandardowy zeszyt czy oryginalne pióro z pewnością będą tutaj dużą pomocą. Marka EASY oferuje mnogość artykułów do pisania oraz różne wzory notesów, dzięki którym pisanie stanie się czymś ekscytującym i wyjątkowym. Mając już odpowiednie przybory na start, warto również rozmawiać z dzieckiem o zaletach, jakie płyną z pisania. Pamiętaj, aby zadbać również o przestrzeń do kreatywnego pisania. Początki mogą być trudne, ale bez obaw o ewentualne błędy!

W kolekcji firmy EASY zagościły pamiętniki z futerkiem, które z pewnością zadowolą Twoje dziecko! Notatniki znajdziesz w dobrych sklepach papierniczych i księgarniach.

 

 

Przeczytaj więcej