Dla Rodziców

Kredki dla przedszkolaka: 4 cechy, na które warto zwrócić uwagę


Rysowanie uczy skupienia, rozwija koordynację ruchową i zdolności manualne. Lista zalet jest bardzo długa. Dlatego warto zadbać o zapewnienie dziecku optymalnych narzędzi do tej pożytecznej zabawy. Idziemy po kredki i podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

1

Grubość kredki:
Dla przedszkolaków lepiej
wybierać grube kredki
– łatwiej je uchwycić
i nimi manewrować

2

Kształt kredki:
Kredki o trójkątnym przekroju
(kredki ergonomiczne)
uczą prawidłowego chwytu
i pomagają go utrwalić.

3

Twardośc kredki:
Miękki grafit rysuje gładko
i wymaga mniejszego nacisku.
Twardszy pozwala na
bardziej precyzyjny rysunek.

4

Kolory:
Miększy rysik daje bardziej
nasycone kolory ale o natężeniu
koloru decyduje też ilość i rodzaj
pigmentu wykorzystanego w rysiku.

1. Grubość kredek dla dziecka: polecamy kredki jumbo

Dla przedszkolaków lepiej wybierać grube kredki – łatwiej je uchwycić i nimi manewrować. W przypadku cienkich kredek, dzieci często zbyt mocno zaciskają na nich palce, przez co ręka się męczy, a mały artysta zniechęca się do dalszej zabawy.
Ważna jest nie tylko średnica samej kredki, ale też rysika, czyli piszącego rdzenia wewnątrz obudowy kredki. Gruby rysik (np. 5 mm) jest bardziej wytrzymały na złamania spowodowane dociskaniem kredki do powierzchni stołu.

2. Kształt (przekrój): polecamy kredki trójkątne

Kredki o trójkątnym przekroju (kredki ergonomiczne) uczą prawidłowego chwytu i pomagają go utrwalić. Poprawny chwyt to tzw. chwyt trójpunktowy lub trójpalcowy, który zazwyczaj jest opanowywany około czwartego roku życia dziecka.
Zaangażowane są do niego trzy palce (kciuk, wskazujący i środkowy) i w przypadku kredek trójkątnych każdy z nich opiera się o inny bok obudowy – kredka leży na palcu środkowym, a dwa pozostałe ją przytrzymują i „sterują” podczas rysowania.
Kredki trójkątne mają jeszcze jedną niedocenianą zaletę – nie turlają się po stole i nie „uciekają” na podłogę podczas rysowania tak często jak kredki okrągłe.

3. Miękki i dobrej jakości grafit

Twardy rysik pozwala na bardziej precyzyjne rysunki, jednak wymaga też silniejszego nacisku w celu osiągnięcia nasyconego koloru. Na etapie przedszkolnym, a nawet wczesnoszkolnym zdecydowanie lepszym wyborem będą kredki o miękkim graficie, odpornym na nacisk i ciągłe upadki na podłogę. Wytrzymałość grafitu najłatwiej ocenić podczas temperowania – jeżeli jest nietrwały, to jego kawałki wypadają i z pokruszonej kredki nie ma zbyt wiele pożytku.
Kredki o miękkim graficie rysują gładko i płynnie, łatwiej jest nimi pokryć większą powierzchnię (np. podczas kolorowania). Bardziej zaawansowanym rysownikom pozwolą również na sprawniejsze przechodzenie między kolorami i cieniowanie.

4. Nasycone, żywe kolory kredek

Nasycenie barw kredek powiązane jest w dużej mierze z punktem trzecim – im bardziej miękki rysik, tym bardziej intensywne kolory na kartce, nawet przy delikatnym nacisku. O natężeniu koloru kredek decyduje też napigmentowanie – a więc ilość i rodzaj pigmentu wykorzystanego w rysiku.
Warto wybierać zestawy, które zawierają co najmniej 12 kredek – umożliwi to precyzyjne przypisanie koloru do rysowanego elementu (np. ciało rysujemy kolorem brzoskwiniowym, usta czerwonym, a włosy brązowym oraz czarnym). Dla dorosłych są to oczywiste wybory, jednak małe dzieci często zaczynają od kolorowania całego rysunku jedną kredką i dopiero podczas

Przeczytaj więcej