Wydzielenie strefy roboczej
Jeżeli pracujesz w domu, w miarę możliwości zlokalizuj kącik roboczy w pomieszczeniu, w którym ani Ty, ani Twoi domownicy nie spędzacie na co dzień czasu wolnego – może być to np. pokój gościnny. Oczywiście czasami wygodnie jest pracować przy dużym stole w jadalni, jednak powinniśmy pamiętać o oddzielaniu przestrzeni roboczej od strefy relaksu, byśmy np. podczas rodzinnego obiadu nie mieli wrażenia, że wciąż „jesteśmy w pracy”. Osobne, dedykowane biurowe pomieszczenie pozwala na skupienie się na realizowanym projekcie i odcięcie się od zakłóceń – jest to szczególnie ważne, gdy zdarza Ci się pracować w weekend.
Ustawienie biurka
Biurko lub stół do pracy najlepiej jest ustawić prostopadle do okna. Jeżeli jesteś osobą praworęczną – okno powinno znajdować się po Twojej lewej stronie – w takim układzie nie będziesz zacieniać dłońmi obszaru roboczego. Jeżeli biurko musi być ustawione równolegle do okna, pamiętaj, by ekran komputera stał tyłem do niego, żeby nie obniżać widoczności poprzez odbicie obrazu.
Gdy pracujesz w bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu, szczególnie na piętrze lub poddaszu, gdzie temperatura w upalne letnie dni jest znacznie wyższa – zadbaj o rolety lub żaluzje.
Wybór biurka i krzesła
Najwygodniej pracuje się przy biurku o szerokości około 80 cm i długości od 120 cm. Standardowa wysokość biurka do pracy to 72 cm. Krzesło powinno być obrotowe, wyposażone w kółka i z możliwością regulacji wysokości siedziska oraz ustawienia oparcia. Na podłogę warto położyć podkładkę, która uchroni panele lub parkiet przed zarysowaniami. Niektórzy lubią siedzieć z podnóżkiem, który odciąża nie tylko nogi i stopy, ale też dolny odcinek kręgosłupa.
Oświetlenie pomieszczenia
Skutecznej nauce i pracy najbardziej sprzyja naturalne światło – nasz wzrok działa w nim najlepiej. Pomieszczenie powinno posiadać dwa dodatkowe źródła światła – główne oraz kierunkowe. Światło główne równomiernie rozjaśnia cały pokój, a kierunkowe oświetla naszą przestrzeń roboczą na biurku. Standardowo lampka powinna być ustawiona po lewej stronie (a u osób leworęcznych po prawej stronie). Po zmroku staraj się nie pracować tylko przy świetle monitora – powoduje to, że nasz wzrok szybciej się męczy.
Porządek i organizacja w domowym biurze
W uporządkowanym otoczeniu łatwiej jest się skupić – dlatego na biurku powinno znajdować się jak najmniej rzeczy, optymalnie tylko te najbardziej potrzebne do bieżących zadań, a akcesoria biurowe w dedykowanych pojemniczkach. Niepotrzebne notatki i dokumenty archiwalne warto posegregować i ułożyć na półkach, najlepiej w zamkniętych szafach. Jeżeli korzystasz z drukarki lub skanera – warto, by te urządzenia znalazły sie w sąsiedztwie biurka.
Najważniejsze akcesoria biurowe, niezbędne w większości domowych biur:
- zestaw niebieskich długopisów
- zestaw zakreślaczy
- karteczki samoprzylepne
- nożyczki
- segregatory i koszulki biurowe
- zszywacz i rozszywasz
- dziurkacz
Odrobina swobody i kreatywności
Zaletą pracy z domu jest większa swoboda i brak odgórnie ustalonych norm. Dotyczy to również wystroju i wyposażenia miejsca do pracy lub nauki. Kolorowe przybory do pisania, designerskie akcesoria, artykuły biurowe o niecodziennych kształtach, oryginalne ozdoby – wszystko to można wybrać zgodnie z własnymi upodobaniami. Warto jednak pamiętać, żeby dając upust indywidualizmowi i kreatywności nie przesadzić – miejsce pracy powinno zachęcać do wydajności i skupienia, nie rozpraszać nadmiarem dodatków i barw.