Frotaż – trudne słowo, łatwa technika
Frotaż polega na odbijaniu przedmiotów o niejednorodnej fakturze na papierze. Wybrany przedmiot wkładamy pod kartkę, a następnie rysujemy po niej kredkami woskowymi, suchymi pastelami, węglem lub ołówkiem. W celu szybszego i równiejszego pokolorowania powierzchni rysunku, zazwyczaj pociera się go płaską stroną kredki.
Jest to bardzo łatwa i jednocześnie efektowna technika, która spodoba się zarówno przedszkolakom, jak i starszym dzieciom i dorosłym. Im większa precyzja wykonania frotażu, tym wierniej oddany jest naturalny wygląd przedmiotu na rysunku.
Do frotażu bardzo dobrze sprawdzą się różne rodzaje liści oraz inne naturalne przedmioty, np. pióra, deski, ale też grubo tkane materiały i koronki.
Frotaż można wykorzystać również jako technikę kolorowania rysunku – wówczas gotowy szkic wypełniamy frotażem w różnych kolorach. Możemy w ten sposób otrzymać np. dom o ścianach z fakturą prawdziwego drewna, itp.
Należy przygotować:
- Różne rodzaje liści
- Kredki świecowe, suche pastele, węgiel rysunkowy lub miękki ołówek
- Taśmę klejącą (np. taśma dwustronna)
- Białą kartkę (raczej cienki papier, a więc 80-90g/m2, np. z bloku rysunkowego lub papieru do drukarki)
Plan działań:
W przypadku mniejszych dzieci przyklejamy liść do blaty stołu lub biurka, by nie przesuwał się podczas wykonywania rysunku. Na liściu kładziemy kartkę papieru i delikatnie pocieramy kredką, np. górną, nienaostrzoną stroną.