Jeden wybór, wiele emocji!

Dla Rodziców

Kilka produktów, które pozwolą zmienić zwykłe rysunki w małe arcydzieła


Wiek: 4 lata. Ulubione zajęcie w przedszkolu: rysowanie. Ulubione zajęcie w domu: dla odmiany rysowanie. Kartki z malowankami zalegają na każdym stole i biurku, a próba ich utylizacji kończy się za każdym razem głośnym sprzeciwem małego artysty. Jak powinien zareagować rodzic? Dumą, mądrą pochwałą, zadowoleniem i dobrą radą. Warto też wyposażyć się w różne produkty do kolorowania i dekorowania, by hobby nauczyło dziecka nie tylko sprawności manualnych, ale też otworzyło na nowe techniki rozwijające jego kreatywność.

Kredki, czyli podstawa każdego domowego kącika plastycznego

Kredki ołówkowe o miękkim graficie i ergonomicznym kształcie. Doskonałe do codziennego kolorowania, szczególnie, gdy maluch lubi wypełniać kolorem większe przestrzenie (np. w malowankach) lub tworzyć rysunki wielkoformatowe.

Kredki świecowe, by osiągnąć mocniejsze nasycenie barw, albo uzupełnić rysunek np. bardzo intensywnym, neonowym kolorem.

Pisaki do rysowania konturów i podpisywania rysunków

Niektóre dzieci bardzo lubią same tworzyć bazę do malowanek. Do tworzenia konturów rysunków doskonale nadają się flamastry lub dla starszych dzieci również cienkopisy. Następnie, takie autorskie kolorowanki wypełniane są mozolnie kolorem np. z wykorzystaniem kredek, farbek lub kleju brokatowego.

Zgodnie z przedszkolnym zwyczajem, dzieci chętnie podpisują swoje prace mazakami, a czasami też dopisują dedykacje lub oznaczają narysowane przez siebie postacie. Jest to bardzo pożyteczny zwyczaj, bo maluch szybko uczy się zapisywać nie tylko swoje imię, ale także podstawowe wyrazy związane z rodziną i najbliższym otoczeniem (mama, tata, imię koleżanki).

Klej brokatowy, czyli wisienka na rysunkowym torcie

Kleje brokatowe pozwalają na piękne uszlachetnianie rysunków. Sprawią, że praca plastyczna dziecka, choć nadal nieforemna i czasami abstrakcyjna, staje się bardziej elegancka.

Maluch uczy się łączenia różnych technik i odkrywa, że np. na narysowanym flamastrem drzewku, pokolorowanym kredkami w różnych odcieniach zieleni, mogą wyrosnąć wykonane czerwonym metalicznym klejem brokatowym jabłka (perspektywa dziewczynki) lub, że felgi auta wyścigowego mogą nawet na rysunku być srebrne z połyskiem (perspektywa chłopca).

Warto również podkreślić dwie dodatkowe korzyści kleju brokatowego. Po pierwsze solidna porcja brokatu pozostawianego do wyschnięcia na rysunku daje efekt wypukłości, a po drugie, szczególnie ważne z perspektywy rodzica, brokat w formie kleju nie odpada po wyschnięciu od rysunku (nie sypie się) i pracę można dumnie prezentować wszystkim domownikom bez konieczności okolicznościowego sprzątania.

Naklejki przestrzenne i cekiny „oczka”

Do ozdabiana rysunków, obrazków malowanych farbkami i kolorowanek wykorzystać można również rozmaite naklejki, np. naklejki wykonane z pianki. Podobnie jak klej brokatowy dodają efektu przestrzennego i zwiększają atrakcyjność rysunków (np. piankowe zwierzątka czy kwiatki naklejane na pokolorowaną kredkami łąkę itp.). Jeżeli dzieci lubią rysować postacie zwierząt i stworków, bardzo ciekawy trójwymiarowy efekt daje skorzystanie z cekinowych oczek.

Kilka dodatkowych wskazówek dla rodziców małych artystów

Moderuj, a nie nakazuj

Wspomagaj zabawę dziecka, np. gdy poprosi o pomoc w narysowaniu wybranych elementów, jednak nie narzucaj techniki lub tematyki rysunków, by nie ograniczać wyobraźni dziecka.

Udzielaj pochwał, które odnoszą się do szczegółów

Zamiast mówić ogólnie „Piękny rysunek”, podkreśl, że podoba Ci się np. to, że dziecko starannie pokolorowało dany fragment i starało się, by kredka nie przekroczyła linii. Dzięki temu nasze dobre słowa będą bardziej wiarygodne i lepiej zapamiętane.

Nie krytykujmy efektów pracy naszego dziecka. Nawet jeżeli rysunek nam się nie podoba, znajdźmy w nim szczegóły, które warto pochwalić – bądźmy jednak szczerzy i nie bójmy się zasugerować, że wspólnie możecie popracować nad rysowaniem np. kształtu koła.

Ucz utrzymania porządku

Korzystanie z różnych technik i wielu produktów plastycznych może powodować artystyczny chaos na stole służącym za pracownię (zazwyczaj stół w jadalni, bo dziecko chce być blisko nas). Od początku wyrabiaj u malucha nawyk porządkowania wszystkich akcesoriów, zatykania pisaków, zakręcania kleju, wkładania kredek do opakowania oraz wyrzucania do kosza produktów ubocznych zabawy (np. skrawków papieru). Warto również przeznaczyć na artykuły plastyczne i kreatywne dedykowany pojemnik, by dziecko wiedziało, gdzie szukać swoich ulubionych produktów.

Przeczytaj więcej