Dla Rodziców

Masa plastyczna i jej wpływ na rozwój naszych dzieci


Jest kolorowa, o wiele bardziej miękka od plasteliny i modeliny, a ponadto pięknie pachnie - dzieci uwielbiają się nią bawić. Masa plastyczna daje początek wielu kreatywnym zabawom. Przeczytaj za co powinni ją polubić również wszyscy rodzice.

Rozwija motorykę małą u dziecka

Motoryka mała odnosi się do sprawności dłoni i palców. Jej rozwój jest kluczowy w pierwszych latach życia, wpływa bowiem w kolejnych na wiele czynności wymagających dużej precyzji np. zapinania guzików, posługiwania się sztućcami oraz pisania. Zabawa masą plastyczną to bardzo dobry sposób na:

  • ćwiczenie sprawności palców – np. podczas lepienia małych elementów, formowania kulek, zwijania ślimaczków itp.;
  • ćwiczenie sprawności całych dłoni – np. podczas ugniatania większej ilości masy, czy też przeciskania jej przez foremki.

Rozwija odpowiednie napięcie mięśniowe

Lepienie i ugniatanie poprawia nie tylko precyzję i płynność ruchu rąk, ale też usprawnia prawidłowy nacisk poszczególnych mięśni: przedramienia, ramienia i palców. Regularne zabawy z wykorzystaniem masy plastycznej mogą więc uchronić przed wadami napięcia mięśniowego, które przekłada się na zbyt mocny lub słaby nacisk na długopis. Skutkiem takiego zaburzenia jest problem z rysowaniem prostych linii, kształtnych liter lub figur geometrycznych.

Pobudza inicjatywę i wyobraźnię dziecka

Podczas zabawy masą plastyczną nie powinniśmy narzucać dziecku wykonania konkretnego zadania. Warto natomiast np. zachęcać malucha do ulepienia postaci z ulubionej bajki, jednak bez sugerowania, o którą bajkę, lub bohatera nam chodzi. Pozwólmy, by dziecko samo wyszło z inicjatywą i wykorzystało maksymalnie swoją wyobraźnię. Nie poprawiajmy na siłę nawet niedoskonałych efektów pracy dziecka, co może zniechęcić go do tego typu prac plastycznych.

Tworzenie trójwymiarowych postaci, budowli i rozmaitych kształtów z masy plastycznej, czy też zabawa z gotowymi zestawami kreatywnymi (np. Farma, Zoo, Fryzjer), bardzo rozwija kreatywność i co równie ważne – uczy samodzielnej zabawy.

Przeczytaj więcej