Dla Rodziców

Nieco inne zabawy klockami


Klocki wykorzystywać można zarówno do budowania, jak również do ... nauki kolorów, doskonalenia znajomości cyfr i liter, tworzenia działań matematycznych oraz wyrazów... Przedstawiamy kilka pomysłów na wspólne edukacyjne zabawy – mogą uczyć uważnej obserwacji, koncentracji, umiejętności analizowania.

Nauka zbiorów lub kolorów

Kartkę dzielimy na kilka pól i każde z nich kolorujemy innym kolorem kredki, pisaka lub farby. Zadaniem dziecka jest przypisanie poszczególnych klocków do odpowiadających im kolorem pól. Jedno z pól może zostać pomalowane kredką wielokolorową lub np. w szachownicę. Idealna zabawa dla dzieci, które dopiero uczą się rozpoznawania kolorów! Starsze dzieci mogą z kolei liczyć, ile elementów posiada każdy barwny zbiór, który z nich jest największy etc.

klocki na kolorowej planszy do zabawy

pokolorowane pole na planszy do zabawy klockami

 

Do przygotowania zabawy przydadzą się:
Kredki grafitowe EASY Kids
Kredka wielokolorowa EASY Kids – wykręcana lub w formie sześcianu

Odwzorowanie kształtów i kolorów

Tworzymy wzór do ułożenia – na kartce rysujemy jego obrys. Możemy zaplanować, by klocki składające się na figurę były ułożone zarówno płasko lub na bocznej ściance.

Warto w tej zabawie zamieniać się z rolami, wówczas maluch będzie musiał również zaplanować figurę do odtworzenia dla nas. Zabawa ta może służyć zarówno do układania prostych kształtów, jak i bardziej skomplikowanych mozaik w zależności od wieku dziecka.

rysowanie kształtów kredkami

układanka z klocków w kolorowym szablonie

Innym sposobem jest narysowanie kolorowego szablonu, który dziecko ma odtworzyć z klocków. W tym przypadku ważny jest nie tylko kształt figury, ale też dobór kolorów użytych elementów.

dopasowywanie kolorów kredek i klocków

Do przygotowania zabawy przydadzą się:
Kredki świecowe EASY Kids

 

Innym podejściem będzie przekazanie dziecku kartki ze wzorem oraz już gotowej, ale zawierającej błąd figury. Zadaniem dziecka będzie tym razem wprowadzenie odpowiedniej modyfikacji do układu klocków i eliminacja błędu.

Nauka liczenia

Klocki mogą służyć do nauki cyferek lub liczenia. Wystarczy przygotować odpowiedni szablon na kartce papieru lub na każdym z klocków napisać inną liczbę (np. za pomocą markera kredowego, który można na koniec zabawy łatwo zmyć). Ponumerowane klocki można układać też w odpowiedniej kolejności, dzielić na liczby parzyste i nieparzyste – w trakcie zabawy do głowy przychodzi wiele ciekawych pomysłów.

kolorowe klocki do nauki liczb

pisak i kolorowe klocki do nauki liczb

Do przygotowania zabawy przydadzą się:
Flamastry spieralne EASY Kids
Markery kredowe EASY

Nauka czytania

Klocki posłużyć mogą też do nauki składania liter  – na bocznej ściance klocka zapisujemy literkę, a następnie pojedyncze elementy układamy w proste kilkuliterowe wyrazy. Podobna zabawa bazować może również na sylabach.

kolorowe klocki do nauki liter

klocki z literami z kleju brokatowego

 

Do przygotowania zabawy przydadzą się:
Kleje brokatowe EASY Creative

Markery kredowe EASY

Przeczytaj więcej