Jeden wybór, wiele emocji!

Dla Rodziców

Ozdabiamy tkaniny – kilka wskazówek jak malować farbami i markerami do tkanin


Malowanie tkanin to ciekawa zabawa, w efekcie której powstać mogą niepowtarzalne ubrania i spersonalizowane prezenty dla najbliższych. Dzieciaki uwielbiają tworzyć własne koszulki lub lniane torby na przedszkolne akcesoria. Farby i markery do tekstyliów możemy też wykorzystać do ozdabiania czapek, poduszek, a także tenisówek.

Wybór tkaniny do zdobienia

Najlepszym materiałem do malowania jest dobrej jakości bawełna lub len. Ważne by materiał był tkany jak najciaśniej – dzięki temu wszystkie detale są lepiej widoczne.

Baza do rysunku powinna być w jasnym kolorze, najlepiej białym lub kremowym. Wtedy kolory zachowają swoją pierwotną barwę i będą lepiej widoczne, soczyste i nasycone. Jest to istotne szczególnie w przypadku malowania markerami, które wnikają w tkaninę. Farby będą dobrze widoczne na każdym kolorze tła.

Warto wykorzystać do zabawy jedną z białych podkoszulek, z których nie da się już wywabić plam. Ozdabianie to doskonały pomysł na „rewitalizację” ubrania.

Materiał najlepiej jest wcześniej wyprać i wyprasować.

Przygotowanie do malowania i pomysły na ozdabianie

Pod materiał warto włożyć kawałek kartonu, plastikową podkładkę lub ręcznik, który zabezpieczy np. tył koszulki przed przebiciem koloru.

Szablon: Rysunek będzie bardziej precyzyjny, gdy najpierw wykonamy szkic ołówkiem lub skorzystamy z szablonu. Szablon możemy wykonać z papieru według własnego pomysłu lub wykorzystać jeden z wielu wzorów dostępnych w internecie. Szablon najlepiej jest wyciąć z papieru i przykleić do tkaniny za pomocą taśmy klejącej, a następnie wypełniać wolne przestrzenie kolorem.

Wzory i figury geometryczne: Ciekawie wyglądają ozdoby w formie figur geometrycznych – proste wzory w różnych kolorach pozwolą na stworzenie małego abstrakcyjnego dzieła.

Pieczątki z warzyw: Do ozdabiania tkanin dobrze sprawdzą się pieczątki – np. wykonane własnoręcznie z warzyw takich jak ziemniak czy jabłko.

Imię na koszulce lub tkaninie: Za pomocą farby możemy ozdobnie podpisać lnianą torbę,  worek na buty lub strój na zajęcia sportowe dla przedszkolaka lub ucznia.

Frotaż z liści: Spód liścia malujemy zieloną farbą za pomocą pędzelka, a następnie na koszulce odbijamy jego strukturę.

koszulka ozdobiona farbką do tkanin

koszulka ozdobiona farbką do tkanin

Czym malować po tkaninach?

Pisaki pozwalają na większa precyzję, a farby z kolei nadają efektu przestrzennego – warto łączyć na jednym rysunku obydwie techniki!
markery do tkanin EASY Creative

Markery do tkanin EASY Creative

6 kolorów: żółty, czerwony, fioletowy, niebieski, zielony, czarny

Dobrze kryjące – zawierają dużą ilość pigmentu

Tusz wysycha w ciągu 24 godzin, jednak pełną trwałość osiąga po 72 godzinach – po tym czasie może nastąpić pierwsze pranie.

Namalowany wzór utrwalamy poprzez zaprasowanie po lewej/tylnej stronie tkaniny.

Aby zachować efekt swojej pracy na długo, tkaniny zdobione markerami należy prać w niskiej temperaturze, przy użyciu delikatnych detergentów.

Produkt jest zgodny z europejskimi normami bezpieczeństwa, nie zawiera substancji toksycznych i jest bezpieczny dla dzieci.

 

farby do tkanin EASY Creative

Farby do tkanin EASY Creative

6 kolorów: różowy, niebieski, żółty, zielony, fioletowy, pomarańczowy

Dostępne w formie wygodnego pisaka

Zwiększają objętość podczas wysychania

Podczas malowania posiadają żelową konsystencję, a po wyschnięciu uzyskują gąbkowo – piankową strukturę

Pomiędzy nakładaniem kolejnych kolorów należy zachować 10 minut odstępu

Rysunek utrwalamy za pomocą suszarki do włosów

Dla zachowania efektu należy unikać wystawiania rysunku na działanie promieni słonecznych.

Pomalowane tkaniny należy prać w chłodnej wodzie, z użyciem delikatnych detergentów i nie należy ich wybielać

Produkt jest zgodny z europejskimi normami bezpieczeństwa, nie zawiera substancji toksycznych i jest bezpieczny dla dzieci

Przeczytaj więcej