Dla Rodziców

Plecaki szkolne dla dzieci i młodzieży – czym kierować się przy ich wyborze? Część 2/2: plecak lekki i funkcjonalny


W drugiej części naszego poradnika na temat kryteriów wyboru plecaka do szkoły, wyjaśniamy ile powinien ważyć plecak i jakie cechy zwiększają jego funkcjonalność.

Waga plecaka dostosowana do masy ciała dziecka

W Polsce nie ma oficjalnych norm wagowych dla plecaków szkolnych, co powoduje, że w sklepach znajdziemy również propozycje o wadze kilku kilogramów. Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii zaleca, by ciężar plecaka nie przekraczał 10% masy ciała ucznia, natomiast Instytut Matki i Dziecka dopuszcza maksymalne obciążenie do 15% masy ciała. To oznacza, że gdy dziecko waży 30 kilogramów, ciężar tornistra nie powinien przekraczać 4,5 kg – oczywiście wraz z zawartością – zeszytami i podręcznikami i przyborami szkolnymi.

Waga pustego plecaka nie powinna przekraczać 1-1,5 kilograma. Wybieraj plecaki bez metalowego stelaża, które mogą dodatkowo zwiększyć jego wagę. Unikaj jednak też plecaków workowych, zupełnie miękkich – są co prawda najlżejsze, jednak nie chronią pleców dziecka.

WAŻNE: Pamiętaj o racjonalnym pakowaniu plecaka!

 1. Małym uczniom nie kupuj grubych zeszytów i brulionów w twardej okładce, ale zeszyty do 32 kartek.
 2. Nie decydujcie się na sztywne, rozbudowane piórniki z pełnym wyposażeniem, ale raczej na lekkie saszetki lub kosmetyczki.
 3. Drugie śniadanie pakuj w woreczki śniadaniowe a picie w plastikowy bidon (unikaj metalowych).
 4. Sprawdzaj zawartość plecaka – dzieciaki często pakują niepotrzebne obciążenie (np. zbędne danego dnia podręczniki noszone „w razie czego” lub bardzo rozbudowane zestawy kredek).

Pojemny i funkcjonalny plecak do szkoły

Wybierz plecak, który posiada kilka przegródek i dodatkowe kieszonki. Pozwalają one nie tylko zachować porządek, ale też pomagają w równomiernym rozłożeniu ciężaru artykułów szkolnych.

Ciężkie książki należy umieszczać jak najbliżej pleców, a pozostałe akcesoria rozmieścić tak, by wykorzystać w miarę możliwości powierzchnię wszystkich przegródek.

Praktyczne kieszenie w plecakach młodzieżowych EASY Flow

 

Wygodę zapewniają już dwie lub trzy komory, np. duża komora główna, kieszeń środkowa oraz przednia, mniejsza przeznaczona na dodatki np. piórnik, śniadanie w podręcznej części plecaka. To właśnie w tej kieszonce, w niektórych plecakach znajdziemy praktyczne dodatki, takie jak karabinek na klucze, czy miejsce przeznaczone na produkty do pisania.

Dodatkowo:

 • Należy zwrócić uwagę, czy plecak został wyposażony w elementy odblaskowe zwiększające widoczność dziecka po zmroku. Odblaski mogą znajdować się zarówno na przedniej kieszeni plecaka, jak i na szelkach.
 • Warto, by plecak posiadał rączkę (np. wzmacnianą, gumowaną), która ułatwia jego przenoszenie lub zawieszenie na haczyku w szatni.

 

Gumowana rączka plecaka zwiększa jej trwałość

 

 • Wygodę otwierania plecaka zwiększają dodatkowe pętelki przy suwaku – dzięki nim łatwiej uchwycić końcówkę służącą do odpinania zamka.
 • Do niektórych plecaków dla dzieci i młodzieży można dobrać inne akcesoria szkolne, np. piórnik z takim samym motywem graficznym.

Zestaw szkolny w jednorodnej szacie graficznej

 

Plecaki i piórnik przedstawione na zdjęciach to produkty linii EASY Flow (kliknij nazwę, by przejść do produktu):

 1. Plecak młodzieżowy o oryginalnym, ale też uniwersalnym wzornictwie
 2. Plecak szkolny w kolorze wyrazistej fuksji
 3. Piórnik z 3 kieszeniami 
Przeczytaj więcej