Jeden wybór, wiele emocji!

Dla Rodziców

Sposoby na skuteczną naukę – 5 pomysłów na dobry start w nowym roku szkolnym


Bałagan na biurku, w pokoju duszno, a najlepsza koleżanka wciąż publikuje nowe snapy - jak skupić się na nauce? Prezentujemy 5 wskazówek, które mogą sprawić, że nauka stanie się łatwiejsza.

Dobra organizacja i dobre chęci

Dlaczego niektórzy szybciej przyswajają wiedzę? Ponieważ mają swoje wypracowane metody na naukę. Przygotowując się do sprawdzianu nie tracą czasu na zastanawianie się „jak ja to wszystko zapamiętam”. Podchodzą do nauki systemowo, zaczynając od analizy i uzupełniania notatek, a następnie wyciągania z nich kluczowych do zapamiętania informacji. Ważne jest też pozytywne nastawienie!

Swoimi sposobami na naukę podzieliła się Julka z popularnego młodzieżowego kanału na YouTube Planeta Stylu:

1. Wyznacz czas na tryb offline!

Młodzi ludzie często mają problem ze skupieniem – wciąż są rozpraszani przez komunikaty płynące z telefonu i komputera. Ciężko się skoncentrować będąc wciąż zalogowanym w kilku różnych mediach społecznościowych. Dlatego siadając do nauki zapomnij na chwile o Snapchacie, Instagramie i innych ulubionych kanałach – wycisz telefon i schowaj go do szuflady, a update wszystkich newsów potraktuj jako nagrodę na zakończenie nauki.

2. Pozbądź się wymówek

Jak się uczyć skoro trzeba posprzątać, a w brzuchu słychać burczenie? Pozbądź się wszystkich wymówek szybko i sprawnie organizując miejsce i warunki do pracy. Zadbaj o porządek na biurku i w pokoju – korzystaj z organizerów na biurko i koszyczków do przechowywania niezbędnych akcesoriów do pisania i przyborów szkolnych. Przed rozpoczęciem nauki przygotuj ulubiony napój i niewielką przekąskę, dzięki której nie będziesz krążyć myślami wokół lodówki.

3. Podkreślaj i zaznaczaj kolorem

Zaznaczanie wybranych informacji – zakreślenie kolorowym markerem, podkreślenie flamastrem lub cienkopisem  w zeszycie pozwala na wyróżnienie ważnych i trudnych do zapamiętania fragmentów notatek, dat, nazwisk oraz innych kluczowych informacji.

Warto wyrobić sobie nawyk korzystania z kilku wybranych kolorów do zaznaczania różnego rodzaju informacji – np. daty zawsze na zielono, nazwy wydarzeń na fioletowo, a nazwiska i trudne określenia na jasnoniebiesko. W ten sposób Twoje notatki nie będą zbyt kolorowe, a Ty podświadomie już poprzez kolory posegregujesz dane w głowie. Łatwiej też będzie Ci znaleźć konkretną informację podczas wertowania materiału – szukając daty będziesz szukać właśnie zielonego koloru.

4. Przepisz kluczowe informacje

Zapisując coś kilkukrotnie lepiej to zapamiętujemy. Dlatego przepisuj trudne do zapamiętania fragmenty na karteczki samoprzylepne i przyklej w dobrze widocznym miejscu. Taką mała kartkę – lub ich zestaw możesz też łatwo przeglądać np. w drodze do szkoły lub na przerwie przed testem.

5. Rób mapy skojarzeń

Nie ma nic gorszego niż długi blok tekstu, który trzeba przyswoić. Jeżeli jesteś wzrokowcem postaraj się podzielić tę treść na kategorie, na podstawie których opracujesz przejrzystą mapę skojarzeń. Jej centralną część stanowić będzie np. nazwa wydarzenia, a od niej dookoła utworzysz kategorie (tagi), które będą segregować bardziej szczegółowe informacje – od ogółu do szczegółu, np. przyczyny, skutki, ważne postacie, etap 1., etap 2. itp. Ta metoda doskonale sprawdza się przy nauce języka polskiego, historii, biologii oraz innych przedmiotów i zagadnień, które łączą różne rodzaje danych lub zawierają wiele wątków (przykład).

Produkty przydatne podczas nauki

Do pracy z notatkami warto zaopatrzyć się w dodatkowe produkty piśmiennicze i akcesoria, takie jak:

zestaw zakreślaczy EASY:

[Zobacz]

zestaw cienkopisów EASY:

[Zobacz]

zestaw żelopisów neonowych EASY Kids:

zestaw długopisów żelowych EASY Fluo

[zobacz]

karteczki indeksujące EASY:

zakładki indeksujące EASY – strzałki

[zobacz]

karteczki samoprzylepne EASY:

karteczki samoprzylepne EASY Stick

[zobacz]

Przeczytaj więcej