Dla Rodziców

Wyprawka szkolna dla pierwszaka – lista przyborów szkolnych do plecaka i piórnika małego ucznia


Wspólne zakupy artykułów szkolnych sprawiają wiele radości, tym bardziej, że sklepowe półki pełne są kolorowych produktów dedykowanych uczniom. Łatwo więc ulec pokusie i kupić ich zbyt dużo lub, co gorsza, kierować się zgubnymi kryteriami takimi jak wygląd, a nie funkcjonalność i jakość. Przedstawiamy niezbędnik szkolnego debiutanta - listę kilkunastu produktów na start edukacji Twojego dziecka.*

1. Ołówek (2 szt.)

W nauczaniu początkowym ołówki są używane do nauki pisania. Zwróć uwagę, by ołówek dla pierwszaka:

  • miał ergonomiczny przekrój (trójkątny kształt) – będzie stymulował prawidłowy chwyt, tzw. chwyt trójpunktowy:
  • miał grubą średnicę (typu Jumbo) – utrzymanie tego typu produktów mniej męczy rękę;
  • miał miękki rysik (zazwyczaj polecane są ołówki HB lub nawet B) – miękki ołówek łatwiej prowadzić po papierze, ponieważ nie wymaga mocnego nacisku;
  • miał gumkę do mazania – będzie zawsze pod ręką.

2. Gumka do mazania/ ścierania

Unikaj najtańszych i twardych gumek – mogą nie spełniać swojej funkcji.

Wybieraj te miękkie, mniejsze, o foremnym kształcie – by wygodnie leżały w dłoni dziecka i nie zajmowały zbyt wiele miejsca w piórniku.

3. Nożyczki

Kup nożyczki z zaokrąglonym czubkiem, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowania ponieważ chronią przed ukłuciem podczas wycinania. Zwróć też uwagę na sposób wyprofilowania uchwytu i materiał, z którego został wykonany.

Pamiętaj, że na rynku dostępne są też nożyczki szkolne dla leworęcznych.

4. Temperówka

Wybierz temperówkę z pojemniczkiem – dziecku łatwiej będzie zadbać o porządek.

Jeżeli kupiliście ołówek lub kredki Jumbo, kup temperówkę podwójną, dostosowaną do strugania zarówno cienkich, jak i grubych kredek.

5. Linijka

Nauczyciele zwracają uwagę, by wybierać linijki, które mają wyraźnie zaznaczoną skalę od 0 (nie od 1). Pierwszoklasiście wystarczy linijka o długości 20 cm.

Dużą popularnością cieszą się linijki elastyczne, które nie łamią się w plecaku i występują w wielu przyjemnych dla oka kolorach.

Warto wybrać linijkę transparentną – nie będzie zasłaniać kreślonego obszaru.

6. Pióro na naboje lub pióro kulkowe

Każda szkoła rządzi się swoimi prawami – w jednych wszystkie dzieci przez cały pierwszy rok piszą tylko i wyłącznie ołówkami, w niektórych po kilku miesiącach zalecane jest przestawienie na pióro, a w jeszcze innych – pisanie piórem traktowane jest jako przywilej dla uczniów, którzy osiągnęli zadowalający poziom staranności w ołówkowej kaligrafii.

Warto wybrać pióro o kształcie dopasowanym do dłoni dziecka, by podobnie jak kredki i ołówek wymuszało prawidłowy sposób trzymania produktu.

7. Wymazywacz do atramentu lub korektor

Skoro jest pióro – może się przydać skuteczny mazak do błędów. Do wyboru mamy wymazywacz do atramentu, korektor w płynie, w taśmie lub w buteleczce z pędzelkiem.

8. Cienkopisy, żelopisy kolorowe lub pisaki

Nie są to produkty niezbędne, ale zwykle sprawiają dzieciom dużą radość. Dzieci lubią kolorowe cienkopisy, neonowe lub brokatowe żelopisy. Wybierz mały zestaw lub kilka ulubionych kolorów z większego zestawu, żeby nie przepełniać szkolnego piórnika.

9. i 10. Klej w sztyfcie oraz klej w tubie

Klej w sztyfcie jest czysty i łatwy w obsłudze. Klei papier, zdjęcia i tkaniny. Można z niego korzystać bez ubrudzenia rąk. Wybierz mocny klej dobrej jakości, zwróć uwagę aby nie zawierał toksycznych substancji.

11. Kredki ołówkowe

Wybierając kredki ołówkowe kieruj się takimi samymi kryteriami, jak przy zakupie ołówka (patrz w pkt. 1.). Kluczowe są więc: trójkątny kształt, odpowiednia grubość (Jumbo, czyli gruba lub klasyczna) oraz miękkość grafitu.

Optymalna ilość kredek do szkoły to 12 sztuk.

Kliknij tutaj, jeżeli interesują Cię szczegóły dotyczące kryteriów wyboru kredek ołówkowych >>

12. Plastelina

Wybierz plastelinę dobrej jakości, nie brudzącą rąk i elastyczną, a więc dającą się łatwo ugniatać. Zwróć uwagę na nasycenie kolorów plasteliny. Kup zestaw 12 kolorów.

13. Kredki świecowe

Kredki świecowe (woskowe) mogą występować w postaci klasycznej – a więc w owijkach lub wykręcane. Kredki wykręcane są bardzo trwałe, mają plastikową obudowę i dziecko nie jest w stanie ich złamać. Tradycyjne kredki woskowe występują w wielu wersjach: okrągłej, trójkątnej oraz o grubszym przekroju.

Wybierz kredki w zestawie 12 kolorów.

14. Farby plakatowe

Wybierz farby o żywych kolorach i konsystencji, która pozwala na malowanie również bez użycia wody. Wysokiej jakości farby plakatowe powinny idealnie rozprowadzać się po powierzchni papieru.

15. Farby akwarelowe

Farby akwarelowe (farby wodne lub akwarele) występują w postaci suchych pastylek, którymi malujemy po zwilżeniu pędzelka w wodzie. Bardzo dobrze nadają się do malowania pejzaży. Wybieraj akwarele z zamykanym wieczkiem.

16. Kredki pastele (kredki pastelowe)

Kredki pastelowe występują w postaci pasteli suchych oraz pasteli olejnych. Na listę wyprawkową trafiają pastele olejne, o okrągłym przekroju, którymi malować można zarówno na papierze, jak i na płótnie!

17. Pędzelki

Warto wybrać zestaw pędzelków, w którym znajdą się zarówno te cienkie, jak i grubsze, w wersji okrągłej oraz płaskiej. Zwróć uwagę, czy pędzelek ma trzonek pokryty lakierem – łatwiej będzie zmyć z niego zaschniętą farbę. Pędzle będą służyć do malowania farbami plakatowymi, akwarelami, ale też do nakładania kleju w tubce.

Wydrukuj powyższą listę artykułów szkolnych w formie wygodnej tabeli >>

P.S. Pamiętaj także o zakupie plecaka lub tornistra, piórnika, worka na obuwie i worka na strój na WF!

* Powyższa lista powstała na bazie analizy kilkunastu list wyprawkowych opublikowanych na stronach internetowych szkół podstawowych w największych miastach kraju.

Przeczytaj więcej